Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Doprava na Srí Lance

Pokud se rozhodnete vyjet na dovolenou do ciziny, vždy je dobré se předem poinformovat o tom, jak funguje dopravní systém v té či oné zemi. Ne jinak tomu je i v případě Srí Lanky. Tady se, možná k vašemu velkému překvapení, nachází pouze jedno mezinárodní letiště, a to Bandaranaike International airport v Kutunayake. Ale i přesto, že je letecká doprava na ostrově značně ochuzena, potěšit vás může fakt, že místní doprava je na tom již o poznání lépe. Obecně můžeme místní dopravní systém dělit na vlaky, autobusy, taxi a Tuktuk.

Vlaky

Chcete-li cestovat pohodlně, pak je vlak tou nejlepší volbou. Vlaky jsou, podobně jako u nás, rozděleny do tříd a platí pravidlo, že cestující první třídy se mohou těšit na pohodlnou cestu, zatím co ti, kteří si zakoupili jízdenku do třetí třídy, budou muset počítat s velkým množstvím lidí a nepohodlností.

Srílanské vlaky jsou poměrně časově spolehlivé a mnozí turisté jej považují za nejlepší možný způsob, jak po ostrově cestovat. Zajímavostí je, že při opouštění nádraží musíte svou jízdenku vrátit zpět, pokud si ji přeci jen chcete nechat na památku, musí být nejdříve označena a teprve poté si ji můžete schovat a odvézt domů.

Nejdůležitější cesty vedou z hlavního města Colombo na západní pobřeží do Aluthgamy, Hikkaduwy nebo Galle, východním směrem do Badully přes Nanu Oya, Haputale či Kandy a směrem na sever do Anurádhapuru.

Autobusy

Cestování autobusem na Srí Lance se může snadno proměnit v nezapomenutelný zážitek, a to zvláště v případě, pokud jste zvyklí na „český způsob cestování autobusem“. Na Srí Lance je totiž všechno jinak!
Pokud nevyčkáváte na autobus přímo na vyhrazené zastávce, musíte si tento dopravní prostředek takzvaně „odmávnout“. Pokud vás řidič včas zbystří, zpomalí a vy budete moci do autobusu naskočit. Poté si vás najde průvodčí a prodá vám jízdenku. Při delších cestách autobusem se nedoporučuje okupovat zadní sedadla, tedy alespoň v případě, pokud si nebudete chtít připadat jako na houpačce. Ceny za autobus jsou velmi levné (na stokilometrové trase z Colomba do Galle zaplatíte v obyčejném soukromém autobusu 24 Rp., ve státním semiluxury 46 Rp)

Taxi

Taxi služba funguje na Srí Lance běžně, a to jak ve městech, tak na vesnicích. Taxíky bývají většinou dodávky, které nejsou vybaveny taxametry, takže lze cenu za odvoz domluvit předem.

Tuktuk

je označení pro zvláštní druh dopravy, který je na Srí Lance velmi populární. Jedná se o jakési tříkolky, které jsou pro asijskou oblast dost typické. Chcete-li zkusit netradiční způsob přepravy, jak je Tuktuk ideální volbou.

Auta

Pokud si chcete na Srí Lance půjčit auto (neboli „rent a car“), počítejte s následujícími fakty: je zvykem, že spolu s autem je vám přidělen i řidič, díky čemuž si můžete plně vychutnat všechny okolní krásy a netrápit se jízdou po levé straně silnice. Ovšem pozor, v případě, že si auto skutečně zapůjčíte, je třeba zaplatit zálohu v dostatečné výši (zhruba 51 eur), nahlásit číslo svého pasu a mnohdy také poskytnout svou letenku coby zástavu. Aby toho nebylo málo, doprava na ostrově je dost chaotická a místní řidiči málokdy dodržují pravidla provozu.

Motocykly a kola

Silnice Srí Lanky můžete brázdit i na motocyklech nebo na kole. Nezapomínejte na to, že i motorkáři musí dodržovat povolenou rychlost a pravidla provozu. Rovněž se doporučuje na silnicích příliš „nebláznit“, protože jsou tyto ulice poměrně nekvalitní, úzké a plné děr, takže buďte obezřetní. Půjčení motocyklu stojí zhruba od 10 USD denně plus vratnou zálohu.


 

Čtěte další články o Srí Lance!

Aktuální nabídka zájezdů na Srí Lanku 

 
Tagy: , , , , , ,Přidej komentář k článku
CZIN.eu
TOPlist