Last Minute Exotika

Vyhledej si dovolenou

Horký TIP

Vyber si

Turistický průvodce

Rubriky

Počasí

Vyhledávač letenek

Last minute nabídka

Facebook

Srílanská kuchyně aneb něco pro gurmány

Bylo by poněkud zvláštní vyjet do tak exotické země, jakou Srí Lanka beze sporu je, a nevyzkoušet přitom některý z tradičních pokrmů. Ty jsou proslulé tím, že jsou dosti kořeněné a poměrně málo slané. Srílanská kuchyně, která má velmi blízko ke kuchyni indické, ale zároveň nabízí široké spektrum sladkých pochutin a čerstvého ovoce.

Ještě předtím, než si představíme některá typická jídla, které budete moci na ostrově ochutnat, zmiňme si některé zajímavosti a rady, které je dobré znát: doporučuje se nepít vodu z kohoutku. Rovněž si do nápojů nedávejte ani led, který je vyroben právě z vody z kohoutku. Pokud se chcete napít neslazené limonády, kupte si raději balené vody. Stejně tak dbejte na to, abyste všechnu zeleninu a ovoce, které chcete sníst, pořádně omyli a pokud možno i oloupali. Dary moře konzumujte čerstvé.

Je zvykem, že se jídlo na Srí Lance pojídá rukama. Místní obyvatelé totiž tvrdí, že jedině tak si pokrmy plně vychutnáte.

Typickým pokrmem, který naleznete v každé srílanské restauraci, je kari (curry) s rýží. Kari přitom může být uvařeno na několik způsobů. Můžete tedy ochutnat například Thali, to jest vegetariánské kari z jižní Indie, a nebo Birlyani, což je kari ze severní Indie.

Kulinářskou dobrotou je na Srí Lance i omeleta usmažená na ohni, jež je nazývána jako Hoppers. Milovníci ryb si mohou vychutnat krevety, kraby a jiné mořské plody. Místní specialitou je pokrm z tuňáka, který na menu naleznete pod názvem Ambul thiyal. Oblibě se těší i Lamprai, což je označení pro sinhálské jídlo, které zahrnuje vařenou rýži s masovými kousky, zapečenou se zeleninou v banánových listech. Pokud vám budou všechny tyto delikatesy připadat málo ostré, můžete si na jídlo naservírovat pol sambol, což je pálivá čerstvá pasta z chilli a kokosu.

Budeli vás „honit mlsná“, určitě vyzkoušejte některý z místních dezertů. Jen pro představu si nyní uvedeme několik sladkých dobrot.
Watlalappam je vaječný pudink s karamelem, s tvarohem a medem. Jako Curd se označuje tvaroh vyrobený z buvolího mléka. Rovněž si můžete pochutnat na Kavun, což je kořeněný koláč s kokosovým olejem a nebo na Aluva, tedy koláči z rýžové mouky s kešu oříšky a se sirupem.

Čerstvé ovoce si můžete na Srí Lance zakoupit téměř kdekoliv. Pochutnejte si za teplého počasí na banánech, papaye, mangu nebo jackfruitu. Určitě to bude příjemné osvěžení!

Stejně jako Češi považují za národní nápoj pivo, i Srílančané mají své tradiční nápoje, na které nedají dopustit. Oblíbeným nápojem je bezpochyby světově proslavený cejlonský čaj. Místní obyvatelé si rádi popíjí hlavně „Milk tea“, což je čaj s teplým mlékem a cukrem. Dostaneteli chuť na kávu, Srí Lanka asi v tomto směru příliš neukojí vaši potřebu po dobré, silné kávě. Káva totiž na ostrově není příliš častá, čemuž pak odpovídá i její kvalita.

Z dalších nápojů, které jsou zde nabízeny stojí za zmínku rozhodně citrónová limonáda – lime juice nebo Coca Cola. Rovněž doporučujeme osvěžit se chlazeným nápojem Elephant House, který má různé chutě.

V nabídce alkoholických nápojů můžete vybírat mezi různými značkami piv (Lion Pilsner, Royal Pilsner, Three Coins). Kromě toho se v poslední době velké oblibě těší i palmové víno zvané toddy.


 

Čtěte další články o Srí Lance!

Aktuální nabídka zájezdů na Srí Lanku 

 
Tagy: , , , , , ,Přidej komentář k článku
CZIN.eu
TOPlist